۱۰ ویژگی که می‌تواند شما را از نظر فکری خلاق تر کند

۱۳۹۶/۰۳/۲۰ بدون نظر انگیزشی, سبک زندگی, موفقیت

همیشه دنبال کردن یک پروژه کاری می‌تواند برای هرکس خسته کننده باشد. زمانی به ذهن شما ایده ایی خطور می‌کند که در انجام کاری به مشکل برخوردید و ذهن شما اطلاعاتی را که از قبل داشته را دارد آنالیز می‌کند تا راه حلی را به شما ارائه بدهد، اما به واقعیت تبدیل کردن این ایده به شما بستگی دارد. در واقع بهترین راه برخورد با چالش های پیش رو تخیل کردن است، چون ذهن را فعال تر کرده و در نتیجه قدرت تصمیم گیری شما افزایش پیدا می‌کند. در این مقاله می‌خواهیم روش هایی را به شما معرفی کنیم که باعث تقویت تخیل کردن و تفکر شما شده تا بتوانید راه حل های عملی تری را پیدا کنید.

.

۱٫حفظ خونسردی

زمانی که شما دارید روی یک پروژه کار می‎کنید به این معنی است که تمام تمرکز ذهن‌تان را در اختیار کاری قرار دادید که قرار است به اتمام برسد، اما در این وضعیت ذهن شما شبیه به یک بشقاب غذا می‌باشد که در طول یک روز کاری چندین بار پر و خالی می‌شود برای همین تمرکز ذهن کاهش پیدا می‌کند و تصمیماتی آنی و نه چندان درست را به شما تحمیل می‌کند.

10 ویژگی که می‌تواند شما را از نظر فکری خلاق تر کند 10 ویژگی که می‌تواند شما را از نظر فکری خلاق تر کند creative 02 1487914472

پس اگر در طوال انجام هر کاری احساس کردید که ذهن شما خسته شده و نمی توانید روی کارتان تمرکز کنید حتما استراحت کوتاهی کنید، چون ادامه دادن نمی‌تواند کمکی به شما بکند. هر فردی روشی برای استراحت کردن دارد و ما نمی‌خواهیم بگیم که چجور استراحت کنید، مهم این است که زمانی که ذهنتون خسته می‌شود اونو از شرایط استرس زا دور کنید تا بتواند با یک ریکاوری بازدهی بالاتری را داشته باشد.

۲٫مدیتیشن رو فراموش نکنید

ذهن همیشه سعی می‌کند تا با ایده های جدید مبارزه کند چون اصلا خوشش نمی‌آید که به چالش کشیده بشود. برای همین مهم است که شما بتوانید ذهنی روشن به مسائل داشته باشید برای همین مدیتیشن می‌تواند در این باره کمک‌تان بکند. برای انجام این کار کافیه در محلی آرام روی تنفس کردن خودتان تمرکز کنید و با کنترل اون ذهن‌تان را آرام کنید و افکار غیر ضروری را از ذهن‌تان پاک کنید.

10 ویژگی که می‌تواند شما را از نظر فکری خلاق تر کند 10 ویژگی که می‌تواند شما را از نظر فکری خلاق تر کند creative 03 1487914537

مغز در محل های آرام و ساکت بهتر می‌تواند اطلاعات را پردازش کند. برای هیمن است که توصیه می‌شود تا در محل های آرام و ساکت کار کنید چون ذهن کمتر خسته می‌شود در نتیجه کارکردش هم بهتر می‌شود.

۳٫یادداشت برداری

یکی از بدترین اتفاقاتی که می‌تواند برای شما هم پیش بیاید این است که ایده خوبی که به ذهن‌تان رسیده است را فراموش کنید. یکی از بهترین راه های پیشگیری از چنین اتفاق بدی نوت برداری است، شاید در وهله اول این کار کمی مسخره بنظر بیاید، ولی نباید انتظار داشته باشید که ذهن شما تمام داده های ورودی خود را بتواند نگه دارد پس با یادداشت برداری ساده می‌توانید تمام اطلاعت ذهن خودتان را در یک کاغذ ذخیره کنید و در روز مبادا ازش استفاده کنید.

10 ویژگی که می‌تواند شما را از نظر فکری خلاق تر کند 10 ویژگی که می‌تواند شما را از نظر فکری خلاق تر کند creative 04 1487914579

برای انجام این کار کافیه یک دفترچه یادداشت و قلم داشته باشید البته اگرچه امروزه می‌توانید از تلفن های همراه خودتان هم برای این کار استفاده کنید و ایده های خوبی را که به ذهن‌تان میاید را در قالب یک نوشته داشته باشید تا بتوانید بهتر از بین آنها انتخاب کنید.

۴٫ایجاد لیستی از کارهای مهم

بعضی وقت ها اینکه از کجا شروع کنید و یا چه ایده و فکری را اول از همه آغاز کنید سخت ترین کار مهمی است که می‌توانید انجام بدهید، اما با تهیه یک لیست از کارها و ایده های خودتان این کار می‌تواند براتون راحتر بشود. یکی از خوبی های این کار این است که وقتی می‌خواهید لیستی را ایجاد کنید تا حد ممکن سعی می‌کنید کوچک و خلاصه باشد برای همین کارهای فرعی را در نظر نمی‌گیرید.

10 ویژگی که می‌تواند شما را از نظر فکری خلاق تر کند 10 ویژگی که می‌تواند شما را از نظر فکری خلاق تر کند creative 05 1487914761

ببینید، انجام چند کار با هم مثل این می‌ماند که شما بخواهید چند شاخه را باهم بشکنید برای همین کار یکم دشوار می‌شود اما اگر کارها را تک تک انجام بدهید، هم بهتر و هم کامل تر آنها را به سرانجام می‌رسانید. مثلا زمانی که می‌خواهید به کشوری سفر کنید لیستی از کشورهای مورد علاقه خودتان با ویژگی های گردشگری آنها تهیه کرده تا بدانید که کجا و برای چی می‌خواهید بروید.

۵٫داشتن تفکری مثبت

دشمن واقعی خلاقیت انتقاد مخرب است. می‌دانستید، خیلی از افراد به خاطر ترس از انتقاد های مخرب می‌ترسند که ایده های خودشان را عملی کنند. ببینید، اگر شما فردی را به خاطر کاری که می‌کند تشویق کنید درواقع انرژی را به طرف مقابل‌تان دارید منتقل می‌کنید که حس الهام گرفتن را دارد اما با تخریب کردن و انتقاد های عجولانه فقط سعی بر این دارید کاری را که در توانایی خودتان نیست از بقیه و اطرافیاتون هم صلب کنید؛ پس به جای سنگ اندازی در مسیر، کمک کنید مسیر رسیدن به هدف هموارتر بشود.

10 ویژگی که می‌تواند شما را از نظر فکری خلاق تر کند 10 ویژگی که می‌تواند شما را از نظر فکری خلاق تر کند creative 06 1487914810

این نوع نگرش شکست معکوس نام دارد چون شما خودتان می‌دانید که اگر همان کار را شروع می‌کردید، در آن شکست می‌خوردید برای همین سعی می‌کنید تا با کسانی هم که در این مسیر قرار گرفتند مقابله کنید. اگر به جای اینکه دائم خودتان را یک شکست خورده فرض کنید بیایید و به آینده کارتان امیدوار باشید مطمئن باشید که شما هم می‌توانید خیلی از کارها را انجام بدهید.

۶٫نداشتن انتظارات نابجا

قدرت تخیل خیلی قوی است، برای همین همیشه جوری آینده را برای شما ترسیم می‌کند که انتظارات نادرستی را برای شما از خودتان ترسیم کند، برای همین به جای اینکه از خودتان بیش از حد توان‌تان انتظار داشته باشید بیشتر روی کاری که می‌خواهید انجام بدهید تمرکز کنید. چون زمانی می‌توانید انتظارات را برطرف کنید که کاری خوب را تحویل بدهید در غیر این صورت هیچ کاری نکردید غیر از اینکه از خودتان انتظار داشتید.

10 ویژگی که می‌تواند شما را از نظر فکری خلاق تر کند 10 ویژگی که می‌تواند شما را از نظر فکری خلاق تر کند creative 07 1487914852

نکته مهم این است که در انجام هر کاری سعی کنید کیفیت کار را بالا ببرید چون توجه به جزئیات می‌تواند کیفیت را بالا ببرد و همیشه به خودتان بگویید که نتیجه کار مهم نیست بلکه کیفیت کار است که می‌تواند بقیه را از شما راضی نگه دارد.

۷٫فقط ادامه بدید

یکی از بهترین کارها برای اینکه ذهن‌تان را باز کنید و می‌تواند براتون الهام بخش باشد این است که خودتان را به ادامه دادن تشویق کنید. البته این طرز فکر کاملا با تخیل شما رابطه مستقیم دارد. اما بیایید و خودتان را محکوم به ادامه مسیر کنید، چون تا زمانی که کاری را شروع نکردید هیچ چیز نیستید، اما وقتی شروع کردید یعنی قبول کردید که برای رسیدن به نتیجه قرار است بجنگید. پس توان واقعی تان را نشان بدهید.

10 ویژگی که می‌تواند شما را از نظر فکری خلاق تر کند 10 ویژگی که می‌تواند شما را از نظر فکری خلاق تر کند creative 08 1487914896

مطالعه کردن اینجور مقالات می‌تواند برای شما انگیزه کافی را درست کند اما بدانید این خود شما هستید که باید واقعا تصمیم بگیرید تا کاری را به سرانجام برسانید یا نه؛ پس به مطالعه کردن ادامه بدید و سعی کنید از مطالبی که می‌خوانید ایده بسازید و خلاقیت خودتان را ارتقا بدهید.

۸٫گوش دادن به موزیک

قفل ذهنتان را باز کنید، اونم با گوش کردن به موسیقی؛ در واقع موسیقی یکی از قوی ترین عوامل در ایجاد خلاقیت و تمرکز محسوب می‌شود. خیلی از افراد موفق همیشه گفتند که با گوش دادن به موسیقی مورد علاقه شان توانایی ذهنی خودشان را بالا بردند و توانستند عملکرد قابل قبولی را به نمایش بگذارند.

10 ویژگی که می‌تواند شما را از نظر فکری خلاق تر کند 10 ویژگی که می‌تواند شما را از نظر فکری خلاق تر کند creative 09 1487915009

پس لیست پخشی از موسیقی های مورد علاقه تان تهیه کنید و زمانی که دارید به کاری رسیدگی می‌کنید گوش کنید، البته لازم نیست اگر در محیط عمومی دارید کار می‌کنید، بهتر است موسیقی را با هدفون گوش کنید تا مزاحمتی برای اطرافیان تان نداشته باشید.‌

۹٫سفر کردن

زمانی که می‌خواهید چیزی را خلق کنید و یا به ایده جدید دست پیدا کنید مهم است که چشم انداز خودتان را تغییر بدهید؛ برای این کار بهتر است به سفری آرامش بخش بروید چون به ذهن کمک می‌کند تا  دیدی وسیع تر داشته باشد. چون در مسافرت شما تجربه های جدیدی را به دست میاورید.

10 ویژگی که می‌تواند شما را از نظر فکری خلاق تر کند 10 ویژگی که می‌تواند شما را از نظر فکری خلاق تر کند creative 10 1487915046

این سفر می‌تواند خیلی ساده در آخر یک هفته انجام بشود اما می تواند تاثیر گذاری بالایی را در خلاقیت ذهن شما داشته باشد.

۱۰٫کنجکاو باشید

زمانی که شما به مشکلی بر می‌خورید به صورت کاملا غریزی دنبال حل کردن و راه حل آن می‌گردید و سعی می‌کنید که مشکل را برطرف کنید. اما این کار به حس کنجکاوی شما هم مربوط است و هرچه قدر شما کنجکاوتر باشید راحتر می‌توانید مسیر درست را پیدا کنید. برای اینکه درک بهتری نسبت به نظریه های مختلف پیدا می‌کنید.

10 ویژگی که می‌تواند شما را از نظر فکری خلاق تر کند 10 ویژگی که می‌تواند شما را از نظر فکری خلاق تر کند creative 11 1487915085

کنجکاوی عاملی است که ذهن شما را درگیر مسائل کرده و دائم تلاش می‌کند تا درک درستی را به مسائل پیدا بکند. در خیلی از موارد شده است که شما از چیزی می‌ترسید اما حس کنجکاوی شما را ترقیب می‌کند تا پا در این مسیر بگذارید و اطلاعات بیشتری را به دست بیاورید پس نگران کنجکاوی تان نباشید چون می‌تواند خیلی وقت ها کمک تان کند.

.

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *