۶ نقدی که می‌تواند برای شما سازنده باشد

خرداد, ۱۳۹۶ بدون نظر سبک زندگی, کسب و کار, موفقیت

ذات طبیعی ما انتقاد را دوست ندارد و برای همین است که ما از ستایش شدن تا ستودن بیشتر خوشمان می آید. اما بدانید همه نقد ها تخرب کننده نیستند بلکه نقد هایی هم وجود دارند که موفقیت شما را تضمین می‌کنند.

.

۱: انتقاد هایی که میتونه ارزش های شمارو زیر سوال ببره

ببینید مسیری که قرار است شما طی کنید تا به هدفی برسید پر از منتقد است، اما مهم است که شما تا چه حد ظرفیت این را دارید که این نقد هایی که گاه تخریب کننده هم هستند را بشنوید. در مواقعی شده که در شبکه های اجتماعی نقد بشید و ندانید آن کسی که داره شما را نقد می‌کند چه کسی است؟ نکته اینجاست زمانی که کسی شما را  به صورت ناشناس نقد می‌کند سعی بر این دارد تا ارزش های شما را هدف بگیرد و شما را از مسیری که انتخاب کردید دلسرد کند چون مطمئن باشید اگر کسی بخواد شما را واقعا نقد کند، ترسی از فاش شدن هویتش ندارد چون می داند ممکن است نقدش سازنده باشد.

۲: صحبت هایی که از زبان افراد دیگر به شما می گویند

خیلی وقت ها هم اطرافیان واقعا نگران شما هستند و برای همین است که شما را نقد می‌کنند چون به نوعی سعی در کمک کردن به شما دارند اما اوقاتی هم حرف هایی را از طرف کسانی میزنند که شما بهشون علاقه دارید برای اینکه فکر می‌کنند، شما نسبت به آنها حرف شنوی بیشتری داشته باشید. اگرچه خیلی از افراد برای این شما را نقد می‌کنند چون خودشان هم از انجام این کار در زندگیشون ترس داشتند، برای همین تلاش می‌کنند تا شما را هم منصرف کنند.

۳: تا چه حد حریم خصوصی دارید

خیلی مواقع نقد ها به گونه ای است که وارد حریم شخصی شما شده و احساسات شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد که می تواند بیشتر روی شما موثر باشد. بدانید که هیچ کس در تمام زندگیش همیشه و در هر کاری خوب نیست پس نگذارید انتقادهایی که بخاطر یک شکست کوچک در مورد شما می شود شما را تحت تاثیر قرار بدهد و از ادامه مسیر دلسرد کند.

۴: چه زمانی می‌توانید از یک انتقاد به نفع خودتان استفاده کنید

بعضی از انتقاد ها درمورد روش کار و یا یادگیری بیشتر شماست اما اگر بی رحمانه دارید انتقاد می‌شید، تصمیم عجولانه نگیرید و با حوصله به انتقاد ها گوش کنید و یاد مرواریدی بیفتید که زیر آوار وجود دارد چون ممکن است در لابلای این انتقادها نکات سازنده ایی هم گفته بشود که شما ازشون بی خبرید.

۵: چه انتقادهایی می‌تواند باعث پیشرفت شما بشود

مهم نیست که چقدر دارید انتقاد می‌شید مهم این است که شما تا چه حد برای ستایش شدن تلاش می‌کنید، مثلا زمانی که رئیس شما از شما انتقا می‌کند بهترین فرصت است که بتوانید خودتان را بهش ثابت کنید. انتقاد مثل یک شئ تیز می ماند که هم میتونه کور کند و هم می تواند ببرد.

۶: آیا باید درمورد انتقاد هایی که می‌شنویم تشکر کنیم

هرکسی که دارد شما را انتقاد می‌کند سزاوار تشکر کردن نیست اما افرادی هم هستند که واقعا دلسوزانه ما را نقد می‌کنند تا جایی که نقد این افراد می‌تواند باعث افزایش شجاعت و دقت عملکرد ما در کارمان بشود، پس خوب است که از این افراد بابت نقدی که ما را در مسیر موفقیت نگه داشته تشکر کنیم و ازشون راهنمایی های بیشتری را طلب کنیم.

.

برچسب ها

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *