۷ تغییر کوچک در زندگی که باعث می شود با لذت بیشتری زندگی کنید

خرداد, ۱۳۹۶ بدون نظر انگیزشی, کسب و کار, موفقیت

فکر می‌کنم که همه ی ما با ایجاد تغییر در زندگی خودمان شادتر می‌شویم، اما بعضی ها هم هستند که وقتی می‌خواهند یک تغییر در زندگی خود ایجاد کنند، دلهره و آن تغییر را پیش خودشان انقدر بزرگ می‌بینند که اصلا انجام نمی دهند.

به جای اینکه به بزرگ بودن تمرکز کنید، شروع کنید به حرکت و ایجاد این ۷ تغییر ساده که انقدر کوچک هستند که هر کدام از شما می توانید بلافاصله آنها را انجام دهد. این ۷ مرحله به شدت می تواند زندگی شما را تغییر دهد و باعث شود شادتر زندگی کنید و از آن بیشتر لذت ببرید:

.

۱: ذهن خود را مثبت نگه دارید

افکار و ذهن شما بر روی احساسات تان تاثیر دارند، همین باعث می شود که احساس کنید “اه” چه هوای بدی یا اینکه بعد از یک هفته پرمشغله مجبور می شوید چند روزی هم مریض شوید و در بستر بخوابید.

اینجا یک مشکل وجود دارد، افکار منفی در اطراف ما هستند. چه بخواهید یا نه، افکار منفی وجود دارند و هیچ کاری هم نمی شود کرد، اما کاری که می توانید انجام دهید یادبگیرید که چگونه ذهن و فکر خود را مثبت نگه دارید. شما کاملا می توانید از ایجاد افکار منفی جلوگیری کنید، اما چگونه:

  • دفترچه قدردانی و شکرگزاری. به جای اینکه بخاطر چیز هایی که ندارید نگران باشید از آنچه که دارید از خداوند قدردانی کنید و شکرگزار باشید. این قدردانی شما را شادتر و بهره وری شما را بیشتر می کند و باعث می شود که شب ها راحت تر و با آرامش بیشتر بخوابید.
  • در بخش هایی از زندگی خود که می خواهید بهبود ببخشید هر روز تکرار کنید که حتما می توانید با انجام کار های موثر به هدف خود برسید.
  • اطراف خود را از افراد با افکار مثبت پر کنید تا باعث ایجاد انگیزه در شما بشوند، توجه کنید که احساسات مسری هستند.
  • افکار منفی را باور نکنید آنها راست نیستند.
  • فعالیت داشته باشید و فعال بمانید، ورزش کنید چون ورزش اندورفین آزاد می کند ولی بیکار ماندن باعث می شود بیشتر به نگرانی ها و افکار منفی توجه کنید.

۲: زنگ هشدار تلفن خود را نیم ساعت زودتر تنظیم کنید

یکی از ویژگی های افراد موفق همین است. لازم نیست که حتما مثل تیم کوک در اپل خیلی زود (۳:۴۵) از خواب بیدار شوید. فقط کافی است اگر هر روز ساعت ۷ از خواب بیدار میشد شروع کنید و ساعت خود را روی ساعت ۶:۳۰ تنظیم کنید.

اما چرا؟

این وقت اضافی باعث می شود تا شما به کار های مورد علاقه‌تان برسید. مثل ورزش کردن، مدیتیشن، خواندن چند صفحه کتاب، چک کردن ایمیل تان، صرف صبحانه با خانواده، برنامه ریزی آن روز و… . ولی از همه مهمتر باعث می شود که با آرامش بیشتر از خانه بیرون بیایید و به کسب و کار خودتان برسید. این زمان اندک باعث می شود که وقتی به سراغ کارتان می روید فکر نکنید که چیزی را فراموش کردید یا نا تمام مانده است.

۳: تمیز کردن وسایل خود

فکر کنید امروز صبح از خواب بیدار شدید، به نظرتان چقدر طول می کشد تا رتختخواب خود را تمیز و ظرف صبحانه خود را بشویید؟ شاید پنج دقیقه. ولی اگر ظرف ها را نگه دارید و اتاق و وسایلتان را تمیز نکنید باعث می شود به جای این ۵ دقیقه شاید تا نیم ساعت صرف این کار کنید درضمن اینکه وقتی درحال رسیدگی به کسب و کارتان هستید همیشه فکر می کنید یک کار مانده دارید و باعث می شود ذهن شما درگیر کارهای بیهوده شود.

علاوه بر این، افرادی که بلافاصله پس از هر کاری تمیز کاریشان را هم انجام می دهند (مثلا افرادی که پس از بیدار شدن رختخواب خود را تمیز می کنند یا پس از صبحانه ظرف غذا خود را می شویند) احساس شادتر و موفق‌تر و کنترل بیشتری روی خود خواهند داشت.

۴: به خودتان سخت نگیرید، کم کم به موفقیت اصلی می رسید

ابتدا اینکه باید حتما هدف خودتان را مشخص کنید. یعنی بدانید که واقعا چه چیزی می خواهید حال چه بزرگ یا کوچک، چه یک بیزینس بین المللی یا خواندن یک کتاب ۱۰۰ صفحه ای، باید خودتان هدف را مشخص کنید.

بعد از انتخاب هدف، کم کم شروع کنید. فکر کنید می خواهید یک دونده ماراتن باشید، مطمئن باشید اگر همان روز اول به خودتان فشار زیادی وارد کنید کاملا خسته شده و برنده دو ماراتن که هیچ، در شهر خودتان هم برنده نخواهید بود. باید روزانه و با صبر خودتان را به یک دونده ماراتن تبدیل کنید هر روز مقداری به زمان تمرین و کیفیت تمرین خود اضافه کنید، فقط مقداری، به حدی که از عشق و شوری که این کار را شروع کردید، کاسته نشود!!!

یا مثلا اگر می خواهید یک زندگی سالم داشته باشید باید کم کم وعده های غذایی خودتان را اصلاح کنید، از همان سبد خرید فروشگاه خود شروع کنید و مواد خوراکی که می دانید برایتان ضرر دارد را حذف کنید.

این روش برای ایجاد یک کسب و کار هم صادق است. وقتی شما کاری را شروع می کنید باید بدانید که از همان اول همه چیز کاملا مطابق با آن چیزی میخواهید شاید پیش نرود ولی با کمی حوصله، فکر، راهکار هایی پیدا خواهید کرد که به راحتی از پس هر مشکلی بر می آیید.

۵: قابل پیش بینی عمل نکنید

سعی کنید در کار و زندگی خود تفاوت عمل ایجاد کنید. از منطقه راحتی خود فرار کنید و حداقل یکبار در هفته یک کاری را انجام دهید که هنوز انجام نداده اید. با خانواده به یک رستوران جدید بروید، وسیله مورد نظر خود را از یک فروشگاه متفاوت خریداری کنید.

این تفاوت ها در زندگی روزمره باعث می شود که شاد تر باشیم. دیدگاه ما را به جهان اطرافمان باز تر می کند، فرصت های جدیدی پیش رویمان قرار می گیرد و باعث می شود انرژی بیشتری داشته باشیم. این تغییر باعث می شود در کسب و کار خودمان هم راحت تر بتوانیم تغییر و خود را اصلاح کنیم. تجربه های جدید شما را شادتر خواهد کرد.

۶: قدردانی

حتی در بدترین زمان ها هم به خودتان یادآور بشوید که اگرچه کسب و کارتان شکست خورده است، هنوز خانواده و دوستان‌تان از شما حمایت می کنند. که آثار روانی خوبی در شما ایجاد خواهد کرد.

در کل قدردانی و شکرگذاری بهترین انرژی را در شما ایجاد می کند و حال شما را خوب خواهد کرد. خدا را به خاطر آن چیز هایی که امروز دارید شکرگذار باشید. قبلا هم اشاره کردیم که برای خود یک دفترچه شکرگزاری تهیه کنید.

بحث روزانه قدردانی (هرچه بیشتر باشد) می تواند هوشیاری، شور و شوق، اراده، توجه، انرژی و طول مدت خواب را افزایش دهد و باعث کاهش افسردگی شود. نشان دادن قدردانی شما از دوستان، خانواده، کاربران، مشتریان و… یکی از بهترین روش ها برای افزایش و تقویت روابط است.

۷: خودتان را با دیگران مقایسه نکنید

حقیقت این است که همیشه فردی وجود دارد که شغلی بهتر از شما دارد، در خانه ای بهتر از شما زندگی می کند، ماشین رویایی شما را سوار می شود و درتعطیلات به مکان های رویایی می رود. اما نباید خودتان را مقایسه، لطفا مقایسه نکنید!!!

مقایسه شما با دیگران فقط شما را پایین نگه می دارد و باعث ناراحتی شما می شود، چون شما فقط زیبایی های آن را می بینید و نمی دانید که چه اتفاقاتی در زندگی همان فردی که خود را با او مقایسه کردید در حال رخ دادن است. وقتی کار خودم رو شروع کردم، آری ، توسط بعضی از دوستانم مسخره شدم، چون آنها از کسب و کارشان پول در می آوردند و من نه، ولی خب با یک برنامه خوب شروع کردم و هرگز از کار خودم شکایت نکردم، چون داشتم از کاری که می کردم لذت می بردم. هر روز که می گذشت دوستانی که مسخره می کردند عصبانی تر می شدند که چرا دارم این کار را ادامه می دهم و همیشه درحال شکایت و گله کردن بودند.

.

 

 

برچسب ها

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *