۹ درس کارآفرینی که در سیستم های آموزشی اهمیتی به آنها نمی دهند

۱۳۹۶/۰۴/۰۲ بدون نظر انگیزشی, موفقیت

بیایید با هم روراست باشیم قرار نیست مدارس و دانشگاه ها از شما تاجرانی موفق بسازند، چون سیستم های آموزشی اصلا برای اینکه از شما یک کارآفرین خلق کنند طراحی نشدند و موفق شدن شما به خودتان بستگی دارد یعنی این خودتان هستید که باید برای طی کردن این مسیر قدم بردارید نه اینکه انتظار داشته باشید با ورود به سیستم های آموزشی آنها شما را به موفقیت برسانند.

.

۱: مسیر رسیدن به موفقیت سخت است

اگر عوامل برای کار آفرینی را به ۱۰۰ بخش تقسیم کنیم شما در سیستم های آموزشی فقط ۲ بخش از آن را یاد می‌گیرید و ۹۸ بخش آن به آزمون و خطاهای خود شما بستگی دارد پس مطمئن باشید که می‌شود ۱۰۰ درصد راه اندازی کسب کار را از بیرون هم آموخت.

۲: غفلت دقیقا زمانی که هدفی بزرگ دارید

خیلی از بچه ها دقیقا زمانی که در مدارس دارند آموزش می‌بینند ذهنی فعال تر دارند چون از محدوده راحتی خارج شدند اما به ایده های آنها کسی بها نمی‌دهد و همین هم موجب نابود شدن انگیزه های این دانش آموزان می شود؛ درواقع مدارس برای افراد خلاق نوعی زندان  محسوب می‌شود که خلاقیت آنها را نابود می‌کند. چون بچه ها در مدارس از محیط کاری خشن جامعه کاملا دور هستند، برای همین نوعی آرمان گرایی را آموزش می‌بینند و زمانی که وارد جامعه می‌شوند می‌فهمند که کسانی می‌توانند موفق باشند که سخت کار کنند.

۳: سعی کنید برای هر مسئله سوالی را برای خودتان طرح کنید

ذهن فعال ذهنی است که براش سوالات زیاد ایجاد بشود اما در سیستم های آموزشی سعی می‌شود تا قدر ممکن از کنجکاوی خیلی زیاد دانش آموزان کم کرده و اگر سوالاتی هم که پیچیده هستند پرسیده بشود از پاسخ گویی به آنها سرباز زنند. کارکرد ذهن مثل کار کردن یک نویسنده تلوزیونی است چون ذهن هم مثل نویسنده سعی می‌کند دائم ربطی را درمورد مسائل موجود در زندگی پیدا کند و همینطور که نویسنده با نوشتن سناریوهای مختلف نقش هایی را تعریف می‌کند ذهن هم دائم در تلاش است تا برنامه کاملی را با ایجاد سوالات متعدد برای شما طرح ریزی کند چون تنها راه افزایش اطلاعات ذهن پرسش و پاسخ است.

۴: افزایش قدرت خلاقیت و مدیریت

در این مورد مدارس هم نقش دارند، خلاقیت در مدارس محدود می‌شود به آموزش جدول ضرب اما در مورد یک کارآفرین خلاقیت یعنی چه کاری می‌تواند ۱۰۰۰۰ دلار در ماه رو به ۱۰۰۰۰۰۰ دلار تبدیل کند.

قدرت مدیرت هم چیزی است که به شخصیت شما مربوط می‌شود، هیچ کس در بدو تولد مهارتی را بلد نیست و در گذر زمان آنها را می آموزد اما اینکه شما تا چه اندازه بتوانید مدیریت خوبی داشته باشید برای اینکه مردم و اطرافیان را ترقیب کنید تا در مسیر رسیدن به موفقیت شما را یاری کنند برمی‌گردد به خودتان، چون افراد نواقص شخصیتی شان زمانی بروز می‌کند که در گروهی مشغول به کارکردن می‌شوند.

۵: چگونه سرمایه خودمان را مدیریت کنیم

مهمترین مسئله ایی که فقدانش در اکثر سیستم های آموزشی احساس می‌شود نبودن آموزشی هرچند مقدماتی در مورد حفظ سرمایه و سرمایه گذاری کردن است. اصلا دانش آموزان در مورد بدهی و سرمایه چیزی نمی‌دانند و یاد نمی‌گیرند تا اینکه وارد جامعه می‌شوند و می‌فهمند که سرمایه گذاری به چه صورت انجام  می‌شود. برای همین خیلی از افراد به محض اینکه فارغ تحصیل می‌شوند به سرعت در جامعه با شکست روبرو شده و از نظر مالی به ورطه نابودی کشیده می‌شوند.

۶: چگونه همانند رئیس رفتار کنیم

من که تابه حال ندیدم معلمی کلا درمورد کلمه ریئس چیزی به دانش آموزانش گفته باشد.

در این باره اول از همه باید مدیریت زمان را بدانید.

دوم اینکه نقاط قوت و ضعف خودتان را شناسایی کنید.

سوم هم اینکه از افراد موفق مشورت بگیرید برای اینکه حتما اشتباهاتی را در مسیر موفقیت مرتکب می‌شوید که یک جورایی بهای این کار محسوب می‌شود.

۷: هرگز تسلیم نشید

تسلیم نشدن چیزی است که در سیستم های آموزشی بهش بهایی داده نمی‌شود اما بدانید مهم نیست که چقدر مهارت و یا اعتماد به نفس دارید مهم این است که اگر شکست خوردید ببینید کجای کار اشتباه کردید تا آن را برطرف کنید. نه اینکه با شکست خوردن کلا بی خیال کار و هدفتون بشوید.

۸: اگر از کاری که دارید راضی نیستید مثل این است که وقت تان را برای یک هدف پوچ دارید تلف می‌کنید

موفقیت مهم ترین مسئله در زندگی همه افراد در همه جوامع و در هر وضعی که هستند محسوب می‌شود اما زمانی شما می‌توانید با کاری که می‌کنید به این موفقیت برسید که هدفی دارید؛ البته هدف تان باید جوری باشد که انگیزه شما را تحریک کند تا هر سختی را برای رسیدن به آن هدف به جان بخرید و خیلی ساده تر یعنی باید عاشق اون کاری که می کنید باشید.

۹: هیچ کس نمی‌داند برای افراد دیگر چه چیز مهم تر است

یادگیری مثل شبکه از روابط بین افراد است که به مرور زمان کامل می‌شود. به طوری که یک کار آفرین موفق هم می‌تواند از یک فرد شکست خورده درس هایی را بگیرد. پس در صورت موفقیت فکر نکنید می‌توانید برای اطرافیان هم تصمیم بگیرید چون مطمئنا مواردی هم وجود دارد که هنوز از آنها بی خبرید.

 .

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *